Tüdőrák: a magyar tragédia okai és tanulságai

Ígéretes új alternatív terápiák: Bokros gomba kivonat és a búzacsíra-apigenin szerepe

Magyarország a tüdőrákból bekövetkező halálozások tekintetében világelsőnek számít. Míg nemzetközi viszonylatban átlagosan a betegek 10-15%-a éli túl 5 évig a betegséget,   Magyarországon ez a szám 8-10% között van. Ha a betegséget korai stádiumban ismerik fel, akkor az 5 éves túlélési esélyek 70%-ra nőnek, mivel a korai sebészeti beavatkozás a leghatékonyabb gyógymódnak számít. A nagy problémát éppen az jelenti, hogy a felmérések szerint a rendszeres Röntgen illetve CT szűrések nem csökkentik tüdőráknál a halálozási arányokat, sőt még kis mértékben növelhetik is. Rendszeres CT szűréssel háromszor több tüdőrák diagnózist állítottak fel és tízszer több sebészeti beavatkozást végeztek, ennek ellenére a halálozási arányok inkább romlottak, mint javultak.

Valószínűleg rendszeres szűréssel számos olyan „jóindulatú” elváltozást is eltávolítanak, amelyek nem okoztak volna komoly gondot a beteg életében illetve a szűrések okozta sugárzás – főleg dohányzóknál – károsan befolyásolhatta a kialakuló betegség lefolyását.

A megelőzés számít a leghatékonyabb halálozást csökkentő eszköznek. A dohányzás okozza a tüdőrákok 85-90%-át és minden nemdohányzó tüdőrákosnak több mint egyharmada a környezet dohányfüstjének köszönheti betegségét. Pl. a dohányzó férfiakkal élő nemdohányzó nőknél is jelentősen megnő a tüdőrák valószínűsége és a dohányfüstnek rendszeres kitett gyermekeknél felnőttkorban több, mint 300%-al nő a tüdőrák előfordulásának száma. A dohányzás az immunrendszer természetes ölősejtjeinek rákellenes aktivitását is csökkenti, ami az áttétképződés valószínűségét is növelheti. Mivel a dohányzók megközelítőleg huszonkétszeres (2200%!) valószínűséggel kapnak tüdőrákot a nemdohányzókhoz képest, a dohányzás abbahagyása a leghatékonyabb tüdőrák megelőző módszer. A dohányzás elhagyása jelentősen csökkenti a tüdőrák előfordulását, de az még 25-év után is magasabb a soha nem dohányzóknál.

A testmozgás a dohányzóknál és a dohányzást abbahagyóknál jelentősen csökkenti a megbetegedés esélyét. A testmozgás tisztítja a tüdőt és növelheti annak ellenálló képességét a káros környezeti hatásokkal szemben.

Fontos rizikótényező a radon eredetű tüdőt ért sugárszennyezés. A radon mindenütt jelenlévő színtelen, szagtalan radioaktív gáz. A talaj felső rétegeiből alulról beszivárog a lakóházakba, ahol annak bomlástermékei lebegő porszemcsékhez ill. a dohányfüst részecskéihez tapadva bejuthatnak a tüdőbe. A sugárzó radon bomlástermékek megtelepednek a légzőszerveken és súlyos, tüdőrákhoz vezető károsodást okozhatnak a légutaknak, magas dózisú helyi sugárzás útján. Az utóbbi évek hőszigetelő programjai is hozzájárulhattak a radon koncentrációjának növekedéséhez, hiszen a falak légáteresztő képessége csökkent és a nyílászárók is jobban szigeteltek. A radon gáz koncentrációját rendszeres szellőztetéssel hatékonyan lehet csökkenteni, különösen a téli hónapokban. A radon eredetű sugárzás az összes tüdőrák eredetű halálozások kb. 10-15%-át is okozhatja, ami Magyarországon évente 1000 emberéletet is kitehet.

További rizikótényező a családban előfordult vese-, húgyhólyag- és tüdőrák, krónikus hörghurut, tüdőgyulladás, asztma, harag és negatív érzések, diesel füst okozta légszennyezés és az elektronikai, építőipari, valamint a vasúti foglakozások és a forgalmas utak melletti lakhely.

Dohányzóknál a béta karotin szedése növeli jelentősen és az E vitamin kis mértékben a tüdőrák előfordulását. A zöldség és gyümölcsfogyasztás elsősorban dohányzóknál csökkenti számottevően a tüdőrákot csak akkor, hogyha azok nem fogyasztanak mesterséges béta karotint. Fiatal férfiaknál 15%-al nő a túlélési esély, ha nyáron ill. ősszel, és nem télen állítják fel a tüdőrák diagnózist. Ezt a jelenséget a napfény D vitamin képző tulajdonságának tulajdonítják.

A hal ill. a bokrosgomba kivonat fogyasztása hozzájárulhat a szervezet D vitamin szintjének növeléséhez. Az átlagos túlélési esélyeket pár hónappal növelik a kemoterápia mellett a legmodernebb, növekedési faktorok működését gátló (un. biológiai válaszmódosító) gyógyszerek. Sajnos ezekkel az egyes gyógyszerekkel szemben a ráksejtek bizonyos idő eltelte után ellenállókká válhatnak. Az öt évet túlélőknél gondot okoz a depresszió (35%), a betegek ca. 21%-a ágyhoz kötött, 11%-a pedig képtelen elhagyni lakóhelyét, 31%-uk pedig fájdalmakkal küzd.

Alternatív, kiegészítő terápiás lehetőséget nyújt a BOKROSGOMBA KIVONAT. A Bokrosgomba kivonatról japán klinikai kísérletben kimutatták, hogy az előrehaladott tüdőrákban szenvedők 62,5%-ánál jelentős tumor tömeg csökkenést vagy lényeges általános állapot javulást eredményezett. Más gyógygomba kivonatok, tovább növelhetik a terápiák eredményességét.

Speciális gyógygomba kivonatok rákellenes támadásra aktiválják az immunrendszer sejtjeit és jelentős életminőség javulást eredményezhetnek a hosszú távú túlélőknél is. Japánban rákellenes gyógyszerként engedélyezték az első gyógygomba kivonatot és ma már Magyarországon is elérhetőek a leghatékonyabb, kapszulák formájában is fogyasztható csúcsminőségben. A betegeknek természetesen óvakodniuk kell az alacsony hatóanyag tartalmú változatoktól és csak a standardizált kivonatokat érdemes választaniuk.

Idén jelentős áttörést jelentett a magyar rákkutatásban, hogy nemrég a Szegedi Tudományegyetem kutatóinak közreműködésével sikerült azonosítani a búzacsírafű legaktívabb rákellenes hatóanyagát, ami a BÚZACSÍRA-APIGENIN. A búzacsíra apigenin kitűnően kiegészíti a gyógygomba kivonatokat, hiszen az a biológiai gyógyszerekhez hasonlóan gátolja az áttétképző növekedési faktorok működését, és lehetővé teszi az immunrendszer rákellenes támadását is, amit a növekedési faktorok akadályozhatnak. Különlegessége a búzacsíra apigenin kivonatnak, hogy nem csak egyfajta növekedési faktort gátol, hanem számosat és így a ráksejteknek kevesebb a lehetősége, hogy ellenállóvá váljanak. A felfedezéssel lehetővé vált 2. generációs búzacsíra és flavonoid kivonatok létrehozása, amelyek aktív hatóanyag tartalma több mint százszorosa a hagyományos flavonoid gyümölcs és búzacsíra kivonatokénak.

Magyarország a tragikus halálozási arányok hátterében nem engedheti meg magának, hogy ne használja ki és klinikailag ne alkalmazza a legújabb gyógygomba kivonatokra és búzacsíra apigeninre vonatkozó áttörő tudományos eredményeket. A halálozási arányok akár kismértékű javítása is több száz beteg életét mentheti meg. Javaslataink kiegészíthetik az onkológusok által kezdeményezett kezeléseket. Szerző: Varga Gábor, hatóanyag-szakértő.

 

A cikkben szereplő megállapítások nem vonatkoztathatóak a honlapon található termékeinkre.