-
Acerola
(Malpighia emarginata)
Mérsékelt övi, szubtrópusi és trópusi örökzöld gyümölcsfa vagy bokor. Eredetileg a dél- amerikai és az indiai szubkontinensen honos vadon termő növény. Kedvező élettani hatása miatt ma már termesztik. Gyümölcseink közül az egyik legmagasabb C- vitamin tartalommal bír.
-
Bokrosgomba
(Grifola frondosa)
Japán neve maitake (táncoló gomba). Az ízletes gomba elnevezése egy szóösszetételt takar, a “mai” és “take” együtt “táncoló gombát” jelent. A gomba testét számos legyezőszerű, egymással átfedésben elhelyezkedő kalap építi fel, melyek táncoló nimfákra vagy pillangókra emlékeztethetnek.
-
-
Búzacsíra, búzafű
(Hordeolum vulgare)
Amióta az őskori ember a gyűjtögető- halászó- vadászó életmódot elhagyva áttért a földművelésre, a búza az emberiség legfontosabb táplálékai közé tartozik. A növény csíra- és fűstádiumban rendkívül értékes tápanyagforrás.
-
-
Fekete áfonya
(Vaccinium myrtillus)
Savas talajú tölgy és bükkerdőkben nő leggyakrabban. A leveleiből készült forrázat vagy kivonatok láz- és vérnyomáscsökkentő hatásúak, köhögésre, húgyúti problémákra és hányingerre is hatásosak. Emellett szélhajtó, vizelethajtó, cukorbetegség elleni teakeverékek összetevője is.
-
Fekete szeder
(Rubus fruticosus)
A legrégebben – már az emberiség történelmének kezdetén - gyűjtött gyümölcsök közé tartozik, hiszen ősidők óta ismert gyümölcstermő vadnövénye a mérsékeltövi területek mezőinek, ligeteinek. Számos fajt gyógynövényként használnak.
-
Gránátalma
(Punica granatum)
A gránátalma (Punica granatum) a gránátalmafélék (Punicaceae) családjába tartozik. Mediterrán vidékeken őshonos lombhullató fa vagy bokor. Magassága 2 és 4 méter között változik, de létezik törpe fajtája is. Ázsia egyes területein évezredeken át nagy tiszteletben tartották.
-
Gyapjas tintagomba
(Coprinus comatus)
Az ízletes gyapjas tintagomba Közép-Európa erdeiben, legelőin és mezőin elterjedt. Különlegessége, hogy az eleinte fehér kalap egy önfeloldódási folyamat következtében idővel elfeketedik, elfolyósodik. Nevét arról kapta, hogy korábban ezt a keletkező sötét folyadékot tintaként használták fel.
-
Hamvaskéreg gomba
(Inonotus obliquus)
A fekete vagy sötétbarna hamvaskéreg gomba főleg nyírfák törzséből nő ki, ahol a kéreg megsérült. Kinézete olyan, mintha a kéreg megégett volna, innen kapta nevét. Többek között Kanadában, Alaszkában, Szibériában fellelhető.