Varga gábor stadion hotelben tartott előadása

(A nagy érdekődésre és számos kérésnek eleget téve közöljük Varga Gábor 2008 ápr. 11-én a Stadion Hotelben tartott előadásának egyszerűsített kéziratát)

1. Gyógygomba kivonatok gyógyhatása (népgyógyászati tapasztalatok és klinikai kísérletek)

2. Nem invázív őssejt terápia élelmiszerekkel és megfelelő életmóddal

3. 2.generációs flavonoid ill. búzacsíra fű kivonatok kutatástörténete Gyógygomba kivonatok gyógyhatása
(népgyógyászati tapasztalatok és klinikai kísérletek)

A gyógygomba kivonatoknak van gyógyhatása: ezért hívják őket gyógygomba kivonatoknak. Ha nem lenne gyógyhatásuk, akkor nem hívnák őket gyógygomba kivonatoknak. Gyógyhatásukat nem csak népgyógyászati tapasztalatok, hanem klinikai kísérletek is igazolják. Ezek között találhatóak komoly, placebo kontrollált kettősvak klinikai kísérletek is. Népgyógyászati tapasztalatok a legtöbb gyógyszerről nem állnak rendelkezésre, ezért még 10-15 éves engedélyezési folyamat sem derítheti fel hosszú távú mellékhatásaikat. Nem tudhatjuk biztosan, hogy egy generáción túli hatásaik, veszélyeik vannak e. A népgyógyászatban évszázadok, évezredek óta használatos szerekről ezek a veszélyek gyakorlatilag kizárhatók, ill. ismertek! (Pl. tudjuk, hogy a Graviola magjának (és nem levelének és gyümölcsének!!!) hosszú távú (évtizedeken keresztül tartó) fogyasztása „Parkinsonos” tünetek jelentkezéséhez vezethet.)

A gyógygomba kivonatok hatékonysága és ártalmatlansága sok tekintetben jobban és megbízhatóbban bizonyított, mint ezt a gyógyszerek esetében tapasztalhatjuk. A gyógygomba kivonatokat a népgyógyászatban régóta használják, pl. a következő betegségek kezelésére: asztma, allergia, szénanátha, rák, cukorbetegség, gyomor és bél gyulladásos megbetegedései, reflux, csontritkulás, gyenge immunrendszer, szív és érrendszer betegségei, szívritmuszavar, magas koleszterin ill. magas triglycerid szint, magas vérnyomás stb. Számos klinikai kísérlet is rendelkezésre áll a gyógygomba kivonatok gyógyhatásának bizonyításáról. A Bokrosgomba (tesztelték előrehaladott rákbetegeken Japánban) hatóanyagai eredményesek voltak számos ráktípus gátlásában, méretének csökkentésében és a betegség tüneteinek enyhítésében.

A kemoterápia együttes adagolásával hatása még tovább fokozható volt (táblázat bemutatása). Az Agaricus blazei Murill placebo kontrollált kettősvak klinikai kísérletben csökkentette a kemoterápia mellékhatásait és javította a természetes ölősejtek aktivitását nőgyógyászati tumorban szenvedőknél. Csökkentette az álmatlanságot, hányingert, hányást, étvágytalanságot, hajhullást, gyengeségérzetet és depressziót.

Kevesen tudják, hogy számos említett életminőséget meghatározó tényező összefügg a túlélési idő hosszával is. Az életminőség javítása önmagában elégséges kell, hogy legyen, egy hatóanyag ill. gyógygomba gyógyhatásának elismerésére, de ezen felül többnyire a jobb életminőség előrejelzi, hogy a beteg hosszabb ideig fog élni, ezért a kutatók ezt (az életminőség bizonyos mutatóit) a tumor mérete és stádiuma mellett független prognosztikus faktorként javasolják alkalmazni. Az Agaricus blazei Murill- ról placebo kontrollált kettősvak, randomizált klinikai kísérletben, Tajvanban bizonyították, hogy gyógyszeresen kezelt cukorbetegeknél javítja az inzulin érzékenységet. Számos ráktípus esetében bizonyítottnak számít (pl. máj, bél, emlő, hasnyálmirigy, prosztata), hogy a magas inzulinszint (amely a rossz inzulin érzékenység mellett és akár normál vércukorszint esetén is jelentkezhet) előidézheti a rákbetegség kialakulását, és a már kialakul rákbetegség esetén, ronthatja a túlélési esélyeket.

A Cseppkőgomba/Süngomba esetében kettősvak klinikai kísérlet igazolja, hogy eredményes a gyomor nyálkahártya gyulladás (gyomorhurut) kezelésében. Ezt a gyógygombát a népgyógyászatban még a bélrendszer gyulladásos megbetegedéseire is alkalmazzák.

A Patkónyelv kivonat hatásáról számos klinikai esettanulmány számol be: rangos nemzetközi orvosi szaklapokban leírják, hogy fogyasztásával összefüggésbe hozható menthetetlen, terminális rákbetegek meglepő, megmagyarázhatatlannak tűnő felépülése ill. tünetmentessége. Hatása kiemelendő prosztata és májtumorok esetében. (3 konkrét eset ismertetése, CT felvételek bemutatása). Tehát többször előfordult, hogy amikor a rákbetegeknél a hagyományos (sugár, kemo) terápiák nem használtak, a Patkónyelv kivonat önmagában elégséges volt drámai mértékű javulások elérésében. Pl. egy húgyhólyagba beszűrődő csontáttétes prosztatarák visszahúzódott és éveken keresztül javult kizárólag a Patkónyelv kivonat kezelés hatására.

Nem invázív őssejt terápia élelmiszerekkel és megfelelő életmóddal Nemrég napvilágot láttak olyan állatkísérletek, amelyben bemutatták élelmiszerek őssejt fokozó képességét. Kiderült, hogy a csontvelőben képződő őssejtek a vérkeringés közvetítésével képesek helyreállítani károsodott szöveteket. Ezt a csontvelő őssejt termelést, pedig élelmiszerekkel fokozni lehet. Régebben azt hitték, hogy csak a károsodott szövetekben eleve benne lévő őssejtek alkalmasak a károk kijavítására. Az utóbbi években viszont bizonyossá vált, hogy erre a szövet regenerációra a csontvelőben termelődő őssejtek is alkalmasak, amit bizonyos eszközökkel fokozni lehet. A csontvelő őssejt termelése fokozható gyógygomba kivonatokkal is! De mi is a leghatékonyabb őssejt fokozó? A csontvelő őssejt fokozásához nem szükséges drága gyógygomba kivonatokat sem vásárolniuk. A rendszeres futás és testmozgás, akár 3-400%- al növelheti a csontvelőből származó őssejtek számát a vérkeringésben, továbbá a futással és testmozgással csökkenthető számos rákbetegség ill. szív és érrendszeri betegség előfordulásának aránya, mivel a futás, pl. növeli az inzulin érzékenységet is amellett, hogy páratlan mértékű őssejt fokozást hajt végre.

Azoknak, akik nem képesek testmozgásra, vagy élelmiszer alapú terápiákat is szívesen igénybe vennének, felhívjuk a figyelmét arra, hogy egyszerű csontvelő eredetű őssejt fokozással nem lehet komoly eredményeket elérni. Ugyanis azoknál, akiknél a szív és érrendszer betegségeihez vezető rizikófaktorok valamelyike jelen van (pl. magas rossz (LDL) koleszterin szint, alacsony jó (HDL) koleszterin szint, magas vérnyomás, cukorbetegség, magas cukorszint, inzulin érzékenység problémák, dohányzás), a keletkező új őssejtek károsodottak és ennél fogva nem képesek a megsérült szövetek (pl. szív, idegrendszer, érrendszer) javítására.

Néhány speciális gyógygomba viszont nem csak a csontvelő őssejt termelésének fokozására képes, hanem csökkenti az említett szív és érrendszer betegségeihez vezető rizikófaktorokat is, pl. növeli az inzulin érzékenységet, csökkenti a magas vérnyomást, csökkenti a rossz koleszterinszintet stb..

A Kígyószál kivonat kitűnő alapja lehet az idegrendszer épségének megőrzésére irányuló őssejt terápiáknak, a Lepkefű kivonat, pedig alapul szolgálhat a test egyéb szöveteinek regenerációjához. A Kígyószál kivonat állatkísérletben képes volt az Alzheimer kór agykárosító hatásának gátlásában, továbbá más gyógygomba kivonatokkal együtt alkalmas a depresszió (népgyógyászat) tüneteinek enyhítésében. A gyógygomba kivonatok elősegíthetik a hippokampuszban az új őssejtekből kiinduló agysejtek termelődését és túlélését, amely hozzájárulhat az agy regenerációs képességének erősítésében. A leggyakrabban fogyasztott mellékhatásokkal terhes antidepresszáns gyógyszerek (pl. SSRI) is növelik az őssejtek aktivitását az agyban és amennyiben ezt a hatásukat mesterséges módon gátolják, akkor nem hatnak. Hatásuk jelentkezéséhez több hét szükséges, mivel ennyi időre van szüksége az őssejteknek arra, hogy belőlük érett idegsejtek fejlődjenek ki a Hippokampuszban.

Összefoglalva: azok az őssejt fokozók, amelyek a szív és érrendszer rizikófaktorait nem csökkentik, csak azoknál hatnak, kiknek nincs rá szüksége. Akik amúgy is szív és érrendszeri problémákkal küzdenek, azoknál az egyszerű csontvelő őssejt fokozás károsodott őssejteket hoz létre, amelyek képtelenek a szöveteket regenerálni. A speciális gyógygomba kivonatok nem csak a szív és érrendszer rizikófaktorait csökkentik és a csontvelő őssejt termelését, fokozzák, hanem a rákellenes immunsejtek beérését és aktivitását is fokozzák. (Éretlen immunsejtek akár rákkeltők is lehetnek, mivel rákellenes támadásra képtelenek, viszont olyan anyagokat bocsátanak ki magukból, amik elősegítik a ráksejtek növekedését.)

Néhány gyógygomba kivonat elősegíti a dendritikus sejtek beérését, amelyek így alkalmasak a T sejteket rákellenes támadásra aktiválni. Nem elég csak az őssejt számot fokozni, hanem számos más funkciót is be kell tölteni az őssejt fokozóknak abból a célból, hogy eredményesek legyenek. Erre pedig legalkalmasabbak a speciális gyógygomba kivonatok, amelyeket természetesen kombinálni lehet olyan gyulladásgátló rákellenes flavonoid keverékekkel, amelyek apigenin alapú kivonatokat is tartalmaznak. 2. generációs flavonoid ill. búzacsíra fű kivonatok kutatástörténete Szent-Györgyi Albert hitt a búzacsíra rákellenes hatásában. A búzacsíra rákellenes hatását ő az un. benzokinonoknak tulajdonította. Számos búzacsíra kivonat fejlesztés történt Magyarországon. Még arra is rájöttek, hogy erjesztéssel a benzokinonok mennyiségét növelni lehet a búzacsírában. A probléma csak az volt, hogy a búzacsíra benzokinonjainak nem tudták rákellenes hatását igazolni. Kevesen tudják, hogy Nobel díjas tudósunk a flavonoidok felfedezője is (ez lehet, hogy önmagában is megérdemelt volna egy újabb Nobel díjat). 1999-ben in vitro laboratóriumi kísérletben, 2001- ben pedig in vivo állatkísérletben igazolták, hogy a búzacsíra falvonoid eleme felelős annak rákellenes tulajdonságáért.

Mivel ezek között az apigenin nevű flavonoid bizonyult ez idáig a legjelentősebb rákellenes flavonoidnak, olyan flavonoid és búza csíra fű kivonatok fogyasztása lehet előnyös, amelyek apigeninben ill. apigeninnel vannak dúsítva. Érdemes számos flavonoidot standardizált kivonat formájában keverve fogyasztani, mivel ezek exponenciálisan növelhetik egymás jótékony hatását. Kiemelendő még a brokkoli sulforaphane – ra standardizált kivonatának és a gránátalma ellagsavra standardizált kivonatának jótékony hatása. Az apigenin főleg a növekedési faktorok (VEGF, EGF, IGF-I) gátlása révén fejti ki rákellenes hatását, a modern un. biológiai válaszmódosító gyógyszerek hatásához hasonlóan.

Mivel némely ráksejtek által gerjesztett növekedési faktor (VEGF) az immunrendszer rákellenes aktivitását is gátolja (dendritikus sejtek beérésének gátlása), az apigenin elősegítheti a gyógygomba kivonat alapú rákellenes immunterápiák hatékonyságának ill. eredményességének fokozását.

 

A cikkben szereplő megállapítások nem vonatkoztathatóak a honlapon található termékeinkre.